PETICE - silniční doprava

KMČ a město

Užší spolupráce s radnicí i větší podpora čeká olomoucké městské části

6. února 2019

Předsedy sedmadvaceti komisí městských částí přijal na magistrátu náměstek primátora Pavel Hekela. Představil jim plány nového vedení radnice na zlepšení spolupráce s představiteli života v městských částech i důležité novinky pro fungování a hospodaření příslušných komisí.

Pro radu města je už podle programového prohlášení podstatné koordinovat své kroky s potřebami jednotlivých částí města. Jednou z cest, jak jim více naslouchat, je setkání radních s komisemi přímo při jejich pracovních schůzích. "Rozhodli jsme se proto uspořádat společná pracovní setkání v městských čtvrtích a pozvat na ně i veřejnost. Chceme slyšet o problémech či podnětech přímo na místě," uvedl Pavel Hekela s tím, že počet zájemců z řad veřejnosti je vždy limitován kapacitou sídla příslušné komise městské části.

Pavel Hekela představil také nový model finanční podpory komisí městských částí. K dosavadní částce 300 tisíc pro každou komisi, která je určena například na opravy chodníků, vyčlenilo město v rozpočtu další celkovou sumu zhruba 9 milionů korun. "Ta bude určena pro takzvanou estetizaci, tedy zvelebování veřejných prostranství," doplnil náměstek
Hekela.


Poznámka

Nový model finanční podpory na estetizaci vítáme, ale tento krok neřeší neutěšenou finanční  soběstačnost a odpovídající finanční podíl pro jednotlivé městské části, který byl před volbami slyšet téměř ze všech politických stran. Hovořilo se o částkách v řádu miliónů (80 - 100 mil. celkem, 3 - 5 mil. pro komisi).

Věříme, že prostředky vyčleněné na takzvanou estetizaci jsou jen první vlaštovkou v plnění předvolebních slibů.Radní poprvé jednali s lidmi z městských částí

Historicky první setkání rady města se zástupci komisí městských částí a obyvateli se odehrálo 11. února v Černovíře. Do hasičské zbrojnice zavítali také členové komisí z Lazců a Chomoutova. "Chceme, abyste nám kladli konkrétní dotazy a ptali se na konkrétní témata. Sdělte nám své podněty, jsme tady proto, abychom se s nimi seznámili a zároveň na ně hned reagovali," přivítal přítomné primátor Mirek Žbánek, když představil všechny náměstky a radní.

Během dvouhodinového setkání probrali komisaři s radními například protipovodňová opatření a rekonstrukci hřiště u
základní školy na Lazcích a problematiku zeleně parkování. Zástupce Černovíra a Klášterního Hradiska zajímala výstavba mostu u Bristolu nebo interval autobusových linek.
Lidé z Chomoutova naopak nejvíce lobbovali za cyklostezku, po které touží už dvacet let.


Druhé setkání ...

Pro druhé setkání byly vybrány komise Nedvězí, Nemilany a Slavonín,
které se uskuteční v pondělí dne 20. května v 16:00 hodin ve Slavoníně, Kyselovská 74.

Zveme na setkání i veřejnost - z kapacitních a organizačních důvodů je nutné se předem přihlásit na e-mailové adrese: daniela.hornakova@olomouc.eu, a to nejpozději do 16. května 2019.